TURAB 14 YAŞINDA

TURAB 14.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNE TC.KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN ,TC. BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI DR.FARUK ÖZLÜ ,SUDAN ‘IN VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİN BÜYÜKELÇİLERİ KATILDI.

9 Aralık 2017 akşamı Divan Otel’de gerçekleştirilenTURAB’ın kuruluşunun 14.yıldönümü kutlamasına T.C.Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,T.C Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk Özlü,Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve Hüseyin Çamak, KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Sudan Büyükelçisi Dr. Yousif Ahmed Eltayeb El Kordofani H.E .KKTC Büyükelçisi Fazıl Can Korkut , KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ,İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne,Mersin Üniversitesi Rekötörü Prof.Dr Ahmet Çamsarı,MTSO Meclis Başkanı Mahmut Arslan ,Mersin Ekonomi Platformu üyeleri MESIAD,GİŞKAD,MODER Yönetim Kurulu başkanları ,Mersin dışından ve Mersin’den aileleri birlikte TURAB üyeleri ve dostları ile TURAB yurtiçi ve yurtdışı temsilcileri ile gazeteciler yer aldılar.


Açılış konuşmasının yapan Genel Başkan Canan Sunay ,TURAB’ın kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalar ve bundan sonraki projeleri hakkında bilgi verdi. 11-14 Ocak 2018 tarihinde düzenlenecek “I.Mersin Türk-Arap Ekonomi Zirvesi “konusunda T.C Kalkınma Bakanının hşmaye ve desteklerine teşekkür etti.

Bakan Faruk Özlü de derneğin 14. Kuruluş yıldönümünü kutlayarak başladığı konuşmasında, TURAB’ın yürüttüğü çalışmaların Türk-Arap iş dünyası için hayırlı sonuçlara vesile olması temennilerini iletti. Mersin’in Arap ülkeleri için önemli bir kent olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Özlü konuşmasını, hem devletimizin hem de iş dünyamızın sahip olduğu sektörel deneyim ve çalışmalarına değinerek sürdürdü.

Bakan Lütfi Elvan ,Mersin’de uygulanacak çeşitli yatırım projeleri hakkında geniş açıklamalarda bulunarak böylece Mersin’in iş ve ekonomi ve istihdam sorunlarına çözümler getirileceğinin müjdesini verdi.TURAB’ın misyonu ve çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Sn.Lütfi Elvan TURAB’ın proje ve çalışmalarının desteklenmeye devam edileceğini açıkladı.
Bakan Lütfi Elvan “ Mersin için çalışmak ve üretmek söz konusu olduğundan her zaman sizinle beraberim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Vali Su ise, ortak tarihsel geçmişin ve benzer kültürel yapıların, Ülkemiz ile dost ve kardeş Türk ve Arap Ülkeleri arasında sarsılmaz bağların oluşmasını sağladığını dile getirerek başladığı konuşmasında, bu güçlü bağların Ülkeler ve milletler arasında dostlukların pekişmesi, dayanışmanın artması, ekonomik ve ticari bağların gelişmesi için eşsiz bir zemin oluşturduğunu ifade etti.

Sudan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçileri yaptıkları konuşmada TURAB’ın varlığı ve çalışmalarınin Türk Arap dünyasının siyasi,ve ekonomik ilişkilerinin olumlu gelişmesinde önem arzettiğinden bahisle ,bu derneği her zaman desteklemeğe hazır olduklarını açıkladılar.

TURAB 14.kuruluş yıldönümü balosu ,TURAB’ın 2017 yılında yeni 14 üyesi ile KKTC,Libya,Lübnan ve Fas yurtdışı temsilcilerine ve İzmir,Konya ,Şanlıurfa temsilcilerine temsilcilik ve üyelik belgelerinin takdimi ile son buldu.

Balo’nun müzik programında T.C Kültür Bakanlığı sanatçısı Ahmet Baran ve orkestrası,solistleri yer aldı.