TURAB WIHU’18 FUAR VE KONGRESİNDE ÇÖZÜM ORTAĞI

Canan Sunay,Dunya Turizm Örgütü'nün araştırmasına göre, 2012 de Dünya'da sağlik turizmi 100 milyar dolarlik bir büyüklüge ulasti. Dunya Turizm Orgütünun diger bir tahminine gore, "2017 yılına kadar sadece ABD'den 23 Milyon potansiyel hastanin 79,5 Milyar Dolarlik bir harcama yaparak denizaşırı ükelere gideceği hesaplanmaktadır dedi.

 

EN ÇOK SAĞLIK TURİSTİ GÖNDEREN ÜLKELER En çok sağlık turisti gönderen ülkeler ve sağlık turisti gönderme sebepleri : Gelişmemiş ülkeler (Sudan, Somali, Afganistan, Libya v b) Temel sebep Sağlık hizmetlerinin yetersizligi ve personel azlığı. Irak, Suriye vb) Temel sebep: Sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve personel azlıği, Amerika, , Asya ulkeleri (Pakistan Avrupa Temel sebep Sağlık hizmetleri pahali ve hasta bekleme listeleri uzun. Yaşlı nüfusu çok olan ülkeler, Temel sebep Yaşlı nufusunun çok olması, personel yetersizligi ve bakım maliyetlerinin yuksek olması şeklindedir. Günümüzde tun dünya ülkeleri , sağlık hizmetlerinin maliyetlerini düşürmek için yeni arayışlara girmiştir. Dünyada sağlık hizmetini daha ekonomik ve daha kaliteli alma isteği, ulkelerarası hasta hareketiliğini arttrmiştir. Sektöründe ilerlemiş olan ülkeler, ülkelerindeki turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak için alternatif arayışlar içerisindedir. Dunya Turizm Örgütü'nün araştırmasına göre, 2012 de Dünya'da sağlik turizmi 100 milyar dolarlik bir büyüklüge ulasti. Dunya Turizm Orgütünun diger bir tahminine gore, "2017 yılına kadar sadece ABD'den 23 Milyon potansiyel hastanin 79,5 Milyar Dolarlik bir harcama yaparak denizaşırı ükelere gideceği hesaplanmaktadır dedi.


Dünya İslam Sağlık Birliği ve Sağlık-Der tarafından 15-17 Aralık 2018 tarihlerinde İSTANBUL Harbiye Askeri Müze ve Kongre Merkezinde “İslami Çerçevede Sağlıkta Kalkınma” ana temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi & Fuarı WIHU’18” adlı etkinliğe 63 ülkeden 150 Sivil Toplum Kuruluşu, hükümetler, üniversiteler ve sağlık sektör temsilcilleri iştirak etti. Açılış konuşmalarını ABD adına WIHU ABD Konsey Üyesi Ekrem ELZEND; Avrupa adına WIHU Avrupa Konsey Üyesi Hüsniye EMİN, Afrika adına WIHU Avrupa Konsey Üyesi Zehra ALI; Asya Adına Malezya PAPISMA Başkanı Prof. Dr. Suhaini KADIMAN gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarında Bosna Hersek Brçko Bölgesi Başbakanı Damir BULCEVIC; Bosna Hersek ile Türkiye’nin birlik beraberliğinin önemine ve sağlıkla ilgili kongre ve programlar yapılmasının önemine vurgu yaptı. Açılış Konuşmasında Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanı Uzm. Dr. Kasım SEZEN:

 

“Bugün dünya üzerinde İslam ülkelerinin dış ticaretinde ilaç ve tıbbi cihaz oldukça büyük yer tutmaktadır. Takribi 70 milyar dolarlık ilaç ve tıbbi cihaz batıdan ithal edilmektedir. Bu ilaç ve tıbbi cihazları islam ülkeleri dayanışma içinde üretip, ticaretini yapabilirler. Bugün burada bu fuar ce ikili iş görüşmeleriyle bu imkanı sağladıklarını, söyledi. Sivil toplum kuruluşları hükümetlerin gidemediği yerlere giderler, yapamadığını yaparlar. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak mesleki bilgimizi, maddi imkanlarımızı, organizasyon yeteneklerimizi harekete geçireceğiz. Bugün İslam coğrafyasında iyi yetişmiş yüzbinlerce doktor, sağlık çalışanımız var. On binlerle ifade edilen hastanemiz var. Sağlık sektörünü finanse eden güçlü hükümetlerimiz var. Birlikte hareket etmenin rahmetini ve bereketini göreceğiz inşallah,” diyerek müşterek çalışmalarda bulunmanın önemine vurgu yaptı.

 

Kongrenin ilk günü “İslam Ülkelerinin Sağlık Projeksiyonları ve Sağlık Hizmetlerinin Sunumunda Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri” konulu Bakanlar Zirvesi yapıldı. Dr. Yavuz Selim Sılay moderatörlüğünde Bosna Hersek Brçko Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Alma MEHMEDOVIC, Kosova Eski Sağlık Bakanı Dr. Resmiye Skenderi MUMCI, Afganistan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Mamosai ZEWAR, Kırgızistan Sağlık Bakan Yardımcısı Madaminzhan KARATAEV’in iştirakleriyle gerçekleştirildi.

 

Kongre boyunca panellerin yanı sıra Kadın Sağlığı Forumu, Göçmen Sağlığı Forumu, Sağlık Turizmi Forumu, Amerika Forumu, Asya Forumu, Afrika Forumu, Avrupa Forumu, Ümmet Gençliği Forumu, Üniversiteler Arası görüşmeler, Sağlık Girişimciliği Yarışması gerçekleştirildi. Sağlık Turizmi Forumu’nda Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı ALMA ve Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Kemal KADİROĞLU’ da konuşma gerçekleştirdi. Programın son günü üye STK temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi ve Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanlığına Dr. Kasım Sezen yeniden seçildi.

 

Sağlık Turizmi Yapan Otellerden, Türkiye’de yerli üretim yapan Medikal Sektörden ve Özel Hastanelerden 52 firma stantlarıyla WIHU’18 Fuarına katıldı. Fuar katılımcıları; yurtdışından satın alma heyetleri getiren WIHU’18’den çok memnun olduklarını ifade ettiler.