MERSİN'DE SEMAVİ DİNLERİN GELENEKSEL BULUŞMA 19.TÖRENİNDE TURAB'I GENEL BAŞKAN CANAN SUNAY TEMSİL ETTİ

Mersin’de her yıl düzenlenen Dinlerin Buluşması töreni bu yıl yine yapıldı. 19’uncusu gerçekleştirilen geleneksel dua töreninde bir araya gelen Müslüman ve Hıristiyan din adamları, barış ve kardeşlik çağrısında bulundu.

Mersin Şehir Mezarlığı’nda Kurban bayramının 1.günü 1Eylül 2017 saat 13:30'da gerçekleştirilen törene, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Mersin Protokol temsilcileri ve TURAB Genel Başkanı Canan Sunay ve GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayferi Tuğcu ile diğer davetliler katıldı.

Mersin'de mevcut Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin İtalyan Katolik Rahibi Fransua Dondu, İl Müftülüğünü temsilen imam Mehmet Keskin yer aldı.

Törende konuşan Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, bütün İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutladı.

Bu Kurban Bayramı’nın bütün dünya için barışa, huzura, bereketli ve hayırlı olan her şeye vesile olmasını temenni eden Teymur, "İnsan hayatının doğası başkalarıyla oluşturacağı ilişkilerle var olur. Bizler yaşamın mutluluğu derken, genellikle iyi ilişkileri ve bize gerçek mutluluğu veren dostlukları kast ediyoruz. "dedi

Bu Kurban Bayramı’nda içlerinin buruk olduğunun altını çizen Teymur, "Bugün Güney Doğu Asya’nın Myanmar Arakan bölgesindeki Müslüman kardeşlerimize uygulanan insanlık dışı zulmü büyük bir nefretle kınıyoruz. Diyoruz ki insanlık ailesi, uluslararası kuruluşlar artık vicdanları bu konuya daha çok sessiz kalmaz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından İmam Mehmet Keskin Kur’an-ı Kerim okurken, dualar edildi.

Özellikle Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur ile Mersin İtalyan Katolik Rahibi Fransua Dondu’nun ’Gel Gör Beni Beni Aşk Neyledi’ ilahisine eşlik etmesi dikkat çekti.

Ayrıca, İtalyan Katolik Rahibi Fransua Dondu’da evrensel dualarını okudu.

Duaların ardından din adamları ve protokol üyeleri birlikte barış ve kardeşlik çağrısında bulundular.