MEP ÜYELİĞİMİZ

Kentimizde güç birliği sağlamak maksadıyla daha önce başlatılan iki çalışmadan ilki Mersin Valisi Sayın Hüseyin Aksoy zamanında başlatılan ve 3 yıl kadar devam eden Mersin Kalkınma ve İş Birliği Konseyi (MEKİK) oluşumu ki bu kamu ve özel sektörün birlikte çalışmasını öngören önemli bir girişimdi.

Daha sonra da ikinci dikkate değer girişimde MTSO öncülüğünde başlatılan Mersin İş Konseyi (MİKON)’dur. Daha sonraki süreçte ‘’Mikon’’ çeşitli sebeplerden dolayı işlevselliğini kaybetti ve misyonunu tamamlamış oldu.
Bu süreç de MESİAD Yönetim Kurulu bu konuyu gündeme alıp ekonomi ağırlıklı STK liderleriyle görüşüp; Mersin için il de ve ulusalda ‘etkili lobi yapabilecek’ yeni bir dayanışma grubu oluşturalım” diye bir girişim başlattı “MERSİN EKONOMİ PLATFORMU-MEP”.
18 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen ilk toplantıda MESİAD, MODER, TÜGİAD, MEGİAD, MERTİD, MESİDER, TURAB, MERYAP, MÜSİAD, GİŞKAD dernek başkanları katılım gösterdi. Daha sonra platforma katılan yeni üye dernekler ile Mersin Ekonomi Platformu 2.400’ün üzerinde iş insanı potansiyelini temsil eder hale gelmiş bulunmaktadır.
TURAB Genel Başkanları Doğan Narin ve Emin Ucuz ile TURAB üyesi Armağan Öner çeşitli tarihlerde MEP dönem Başkanlıklarını ifa etmişlerdir.