Bilindiği üzere Türk-Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB); 2003 yılında Türkiye'nin güneyinde Akdeniz kıyısında önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Mersin'de resmen kurulmuştur. 15.yılımıza ulaşmanın gururu ve mutluluğu içindeyiz.

 

Türkiye Cumhuriyeti kanunları usulunce kurulmuş olan TURAB, yöneticileri ve üyelerinin tamamı ülkemiz vatandaşları iş insanlarından oluşmaktadır.

 

TURAB'ın amacı Türkiye ile Arap Coğrafyası ve Türk Devletleri Coğrafyası arasındaki ticari ilişkileri zenginleştirmeye yönelik güvenilir bir iş ortamı hazırlamaktır.TURAB bu doğrultuda çok anlamlı bir fikri ticari ve ekonomik birlik çemberidir.

 

Bugün TURAB bir Mersin'li dernek olmasının yanı sıra Gaziantep şubesi ve Istanbul,Ankara,Bursa,Trabzon temsilcilikleriyle de bir Türkiye derneği olmasının gururu ve mutluluğu içerisindeyiz...

 

Türkiye Cumhuriyeti iş insanları olarak bizler dost ve kardeş Arap ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesinin esas güçleriyiz.

 

Yapısal ve siyasal bazı sorunlar sebebiyle Arap ülkeleri coğrafyasındaki ikili ticari ilişkilerimizde daralmalar olmasından büyük üzüntü duymaktayız.

 

Geçici olmasını dilediğimiz bu olumsuzluklara rağmen bu ülkelerle ticari ilişkilerimizi geliştirmeye çalışmaktayız.Bizler bu ilişkilerimizin her zaman devam ettirilmesine önem verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

 

Bu hususta bir an önce siyasal sorunların aşılarak barış ve istikrarın güçlenmesi ve yapısal sorunlarında karşılıklı desteklerle aşılmasını diliyoruz.

 

Ülkelerimizi hızla daha fazla işbirliğine,daha fazla yatırım ortaklığına kavuşturmak zorundayız.Eksik reformları tamamlamalı ticari ve ekonomiyi geliştirmeliyiz. Yani biz iş insanları olarak teşebbüs gücümüzle ve yaşadığımız ülkenin ekonomisini güçlendirme azmimizle müreffeh bir yaşam arzusundayız.

 

Bütün dünyada huzurun teminatı ticarette gelişmedir.Eşi de kendisi gibi bir tüccar olan Yüce Peygamber Efendimiz "ticarete devam edin. Çünkü rızkın onda dokuzu ticarettendir." buyurmuşlardır.

 

Ticaret, istikrar ve huzurda zenginleşmenin temelidir.Huzur olmadan ticaret olmaz, ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Bu yüzden sahip olduğumuz doğal kaynak zenginliği, halkımızın zenginliğine dönüştürülmesinden yanayız.

 

Arap dünyası veya İslam dünyası kendi içindeki ticaret, seyahat ve iletişim engellerini aşmak için bizler bu engelleri kaldırmak, insanlarımız arasındaki gönül köprüsünü, ticaret köprülerini kurmak zorundayız.

 

Türk-Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB)ın doğduğu Türkiye Cumhuriyeti 77 milyon nüfusu ve 750 milyar dolar gayri safi milli hasılası ile dünyanın en büyük saygın ekonomik güçlerinden birisidir.

 

2014 yılında Türkiye'nin Arap ülkeleri ile karşılıklı ticareti 43-45 milyar Dolar olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu rakam elbetteki bizler için yetersiz kalmaktadır.Uzakdoğu ülkelerinde bu rakam % 80'ler oranında,Avrupa birliği ülkelerine baktığımızda yine zenginliği birbirleriyle yaptıkları dış ticaretin % 45'ini bulmaktadır.İşte batının zenginliği bu iş birliğinden doğmakta ve bunun bize örnek teşkil etmesi gerekmektedir.

 

Türkiye'de Arap sermayesi gerek gayrımenkul satınalmalarda gerekse bankacılık iletişim ve diğer sektörlerdeki işbirlikleri dikkat çekmektedir .Bu yolla Türkiye'ye olan güveninin giderek artmasından gurur duymaktayız.

 

Türk-Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB)olarak ülkemizdeki Arap devletleri yabancı misyon şefleri ile ekonomi ve ticareti geliştirme bağlamında çeşitli temaslarını sürdürmekteyiz.

 

TURAB' a çeşitli Arap ülkelerindeki iş insanları dostlarımızdan gönüllü olarak "TURAB temsilcisi olma yolunda yoğun teklif almaktayız.Kendilerine teşekkür ediyoruz.2016 yılında Cezayir ve Tunus temsilciliklerimiz açılmıştır.TURAB yönetimi olarak birkaç Türk-Arap ülkesinin önemli ticari merkezlerinde iş insanları dostlarımıza temsilcilik vereceğiz.

 

TURAB olarak Mersin'de ve Gaziantep'teki fuar ve etkinliklere katılan değerli Arap İş İnsanlarımızı kısa süreli dahi olsa diğer şehirlerde ağırlama projesi üzerinde durmaktayız.

 

TURAB 'ın değerli üyelerimizin daha önceki yıllardaki emsalsiz işbirliği ve güç birliğinin korunması ve yaşatılması adına yönetim kurullarımız elinden geleni yapmış,özellikle desteklenen fuarlarlar başta olmak üzere birçok fırsatı değerlendirerek üyelerinin paylaşımına sunmuştur.Sosyal sorumluluk ve manevi destek çalışmalarımız aksatılmadan devam ettirilmiş,üzerimize düşen vazifeler yerine getirilmiştir.

 

Türk-Arap iş dünyası mensupları iş insanları olarak çeşitli siyasal olaylar sebebiyle meydana gelen istikrarsızlığın ve terör denilen ve ekonomik dünyamızın dinamizmine engel olan belanın bir an önce üzerimizden gitmesi için Yüce Allahımıza dua ediyoruz.Bu vesile ile Türk-Arap dünyası olarak terörü şiddetle kınıyor,terörle mücadele ederken ve terörden zarar gören resmi görevli ve sivil şehitlerimizi rahmetle anıyoruz,yaralı ve hastalara Yüce Allahtan acil şifalar diliyoruz.

 

Canan Sunay
Türk-Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB)
Genel Başkan